Siviller Harkiv’den tahliye ediliyor: ‘Rusya tampon bölge oluşturmayı amaçlıyor’

Ukrayna, Rusya güçlerinin ülkenin kuzeydoğusundaki Harkiv bölgesinden zırhlı araçlarla sınırı geçmeye çalıştığını ve bölgeyi ağır bombardıman altına aldığını iddia etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna, söz konusu saldırıyı ‘püskürttüğünü’ ancak sınır bölgelerindeki çatışmaların sürdüğünü bildirdi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında, Kiev yönetiminin bölgeye takviye güç gönderdiğini kaydetti.

‘SAVUNMA HATTINI DELME TEŞEBBÜSÜ OLDU’

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Saat 05.00 sıralarında, düşmanın zırhlı araç kisvesi altında savunma hattımızı delme teşebbüsü oldu. Şu an itibarıyla bu saldırılar püskürtüldü; farklı şiddetteki muharebeler sürüyor” denildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları Donetsk bölgesine yoğunlaşsa da Kiev’e göre son dönemde Harkiv bölgesi yakınlarında da bir askeri hareketlilik var.

‘VOVCHANSK KASABASINDAKİ SİVİLLER TAHLİYE EDİLİYOR

Harkiv’deki Vovchansk kasabasının askeri yönetim lideri Tamaz Gambarashvili de Ukrayna’nın Hromadske radyosuna yaptığı açıklamada, Vovchansk ve çevresindeki bölgelerdeki Ukraynalı sivillerin, şiddetlenen Rusya saldırıları sebebiyle tahliye edildiğini söyledi.

Gambarashvili, “Çoğunluk, kendi ulaşımlarını kullanarak ayrılıyor. Ama aynı zamanda, insani yardım merkeziyle birlikte, aracı olmayanlar için ulaşımı organize ediyoruz” dedi.

İDDİA: RUSYA, 10 KİLOMETRELİK BİR TAMPON BÖLGE İSTİYOR

İsmini vermek istemeyen Ukraynalı üst düzey bir askeri kaynak ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya güçlerinin bugün sabah saatlerinde Harkiv’e yönelik zırhlı bir kara saldırısında bulunduğunu, Vovchansk sınır kasabası yakınlarında 1 kilometre ilerlediğini, bunun amacının burada bir tampon bölge oluşturmak olduğunu savundu.

Kaynak, Rusya güçlerinin Ukrayna silahlı kuvvetlerini Rusya sınırından 10 kilometre kadar uzaklaştırmayı amaçladığını, Ukrayna güçlerinin onları zapt etmeye çalıştığını söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x