Mahkeme Kararını Açıkladı: Bu İfadenin Bulunduğu Radar Cezaları İptal Edilecek

Türkiye’de bir süredir hakim olan yüksek enflasyon nedeniyle iğneden ipliğe tüm ürün ve hizmetlerin bedellerine zam yapılırken, bu artışlardan en çok etkilenen kalemlerden biri de trafik cezaları olmuştu.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun oldukça üzerinde belirlenen yeniden değerleme oranı nedeniyle sürücülere kesilen radar cezaları binlerce liraları bulurken, bu durum hakkın milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı.

RADAR CEZALARINDA ARTIK HATA PAYINA DİKKAT EDİLECEK

İzmir Menemen Sulh Ceza Hakimliği, trafikte hız sınırını 3 kilometre geçtiği gerekçesiyle idari para cezası uygulanan avukat Oğuzhan Bizkevelci”nin (29) itirazını haklı buldu. Hakimlik, hız ölçen radar cihazlarında da yüzde 2 oranında hata payı olabileceğine karar verdi.

Olay, 3 Ocak”ta, Menemen Çevre Yolu”nda meydana geldi. Avukat Oğuzhan Bizkevelci”ye 120 kilometre hız sınırı olan yolda 135 kilometre hızla gittiği ve yüzde 10 tolerans sınırını 3 kilometre aştığı gerekçesiyle idari para cezası uygulandı. Bizkevelci, konuyu yargıya taşıyıp, kararın usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal talebinde bulundu. İtirazı değerlendiren Menemen Sulh Ceza Hakimliği, somut olayda hız sınırı aşıldığının radar cihazıyla tespit edildiğini, hız sınırı aşımının tolerans sınırlarının 3 kilometre üzerinde olduğuna vurgu yaptı. Hakimlik, ”Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliği” 7”nci maddesinde hız tespit donanımlarına ilişkin maksimum izin verilebilir hata değerlerinin +/- yüzde 2 olarak uygulanabileceğinin altını çizdi.

BU ORANIN ALTINDA AŞIM CEZALARI İPTAL EDİLECEK

Hakimlik, somut olayda hız sınırının yüzde 10 toleransla 132 kilometre, yüzde 2 aşımla 135 kilometre olduğunu, ancak trafik, yol, hava ve hata koşullarının etkisi birlikte değerlendirildiğinde itiraz edenin itirazında haklı olduğu anlaşıldığına vurgu yaptı. Tüm bunlar ışığında Menemen Sulh Ceza Hakimliği, idari para cezasının hukuka aykırı olduğuna kanaat getirdi ve kaldırılmasına kesin olarak karar verdi.

Bu karar, radar cezaları için evlere gönderilen belgelerin de yeniden incelenmesi anlamına gelecek. Siz de henüz ödemesini yapmadığınız cezalar için gönderilen ikaz belgesine bakabilir ve aşım sınırının cezaya neden olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

MAHKEME KARARI TÜM CEZALAR İÇİN EMSAL KABUL EDİLECEK

Kararı değerlendiren avukat Oğuzhan Bizkevelci, “Yaptığım itirazlar neticesinde Menemen Sulh Ceza Hakimliği, hız ölçen cihazlarda yanılma payı olabileceğine karar verip yazılan cezayı iptal etti. Bu karara göre bu tür davalarda yüzde 2 hata payı koyulması gerektiğine hükmedildi. Kararın emsal niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Bu tarz durumları yaşayan vatandaşlar olayı yargıya taşıyıp haklarını arayabilirler” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x