Kredi Faizleri Alev Aldı! Nakit Paraya İhtiyacı Olan Yandı

10 Haber yazarı Erdal Sağlam bugünkü yazısında kredi faizlerinin neden arttığını yazdı.

Sağlam “Merkez Bankası şubatta küçük bir faiz artırımı yapsaydı yüzde 56-57’yi geçmeyecek ticari kredi faiz oranları dün itibariyle yüzde 70’e çıktı. Tüketici kredileri ise zaten kısıtlandı ama bunlarda da faiz yüzde 80’leri buldu” dedi.

Erdal Sağlam “Merkez Bankası seçimler öncesi Erdoğan’ın tepkisini çekmemek için faiz artırmadı” iddiasında da bulundu.

Sağlam’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

Siyasi etkiyle ekonomide zamanında alınamayan kararların maliyeti büyümeye devam ediyor. Merkez Bankası şubatta küçük bir faiz artırımı yapsaydı yüzde 56-57’yi geçmeyecek ticari kredi faiz oranları, yüksek enflasyona rağmen faizler artırılmadığı için çıkan panik nedeniyle, dün itibariyle yüzde 70’e
çıktı.

Tüketici kredilerindeki faizse yüzde 80’i aştı. Şubatta beklenenden yüksek gelen enflasyon rakamı ardından piyasalarda başlayan panik, bir ölçüde sınırlansa bile, hala devam ediyor.

Merkez Bankası’nın bu panik üzerine aldığı, kredileri sert biçimde kısıtlayan kararlar, faiz oranlarının büyük ölçüde artmasına neden oldu.

Merkez Bankası’nın kredide aylık artış sınırını yüzde 2’ye indirip, sınırı aşan bankalara ağır zorunlu karşılık yükü getirmesi üzerine, bankalar çarşamba itibariyle kredilerini durdurdular.

Mevcut kredilerden geri dönenleri yenilemek için de çok yüksek faiz istemeye başladılar. Dün itibariyle özel bankaların ticari kredi faiz oranlarının yüzde 70’e çıktığını öğrendik. Tüketici kredilerindeki aylık oran ise 3.7 ‘den 5.3’e çıkarıldı. Tüketici kredilerinin yıllık bileşik faizi de yüzde 80’i geçmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x